Rozliczanie faktur VAT metodą kasową skierowane jest do małych podatników. Termin ten oznacza firmy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro, w przeliczeniu na złotówki. Podatnicy, którzy zdecydują się na rozliczanie tą metodą, zobligowani są do odprowadzenia VAT-u dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Aby móc rozpocząć rozliczanie faktur metodą kasową, konieczne jest pisemne zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym ma być stosowana ta metoda.
Obowiązek podatkowy- od kiedy?
Przy zastosowaniu tej metody rozliczenia obowiązek podatkowy następuje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty za sprzedaż produktów lub usług. Jeśli takowa nie zostanie uiszczona, nie ma obowiązku odprowadzenia podatku VAT. Tym samym jest to więc rozwiązanie korzystne szczególnie w przypadku, gdy terminy płatności są długie, a podatnik spodziewa się opóźnień ze strony kontrahenta. Warto zaznaczyć, że w przypadku wybrania tej metody, rozliczanie podatku VAT dokonywane jest w cyklu kwartalnym.
Dane na fakturze
Na fakturze umieszcza się wszystkie dane, które znajdują się na zwykłej fakturze VAT wraz z adnotacją „metoda kasowa”, która w sposób jednoznaczny informuje o metodzie rozliczania. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie umieścił tej frazy, a chce rozliczyć VAT w ten sposób, konieczne jest wystawienie faktury korygującej zawierającej wymaganą adnotację.
Zalety i wady rozwiązania
Rozliczanie metodą kasową dobrze sprawdza się także w sytuacji, gdy trudno jest określić termin wpływu należności. Rozwiązanie to posiada jednak również wady, z których dobrze zdawać sobie sprawę. Zdecydowanie się na ten typ rozliczania wymaga od przedsiębiorcy szczegółowego śledzenia terminu zapłat faktur. Jeśli klient nie zapłaci faktury w całości, a w częściach, wymaga to wielokrotnego rozliczania jednej faktury.
Elektroniczne wystawianie faktur rozliczanych metodą kasową
Stosowanie metody kasowej zwykle sprawdza się w przypadku małych firm lub takich, które na rynku funkcjonują od niedawna. Decydując się na elektroniczny system do wystawiania faktur dobrze wybrać rozwiązanie, które umożliwi generowanie również tego typu faktury. Właśnie taką funkcjonalność wprowadziliśmy w systemie Kamflex, by jeszcze lepiej spełniać wymagania przedsiębiorców. Tym samym w oprogramowaniu istnieje możliwość generowania faktury VAT, proformy, zaliczkowej, korygującej oraz z adnotacją o kasowej metodzie rozliczania.
Maria Pruszyńska
Czekamy na Ciebie na czacie!
Dowiedz się więcej o fakturach w systemie Kamflex
Tworzenie faktury korygującej
Przeczytaj również
Segmentacja klientów
Efektywne wykorzystanie czasu pracy
Analiza potrzeb klienta
CRM a rozwój Twojej firmy